2013. január 14., hétfő

Angkor Thom - Baphuon - Első nap #2013.01.14.


Kilátás Bauphon piramisáról a bejáratra
Tovább sétáltunk Angkor Thom főtemplomától az egyik legrégebbi templom piramisig, Baphuon-ig. Útközben fa gazebóban óriási ülő-Buddha mellett mentünk el, ahol szerzetesek üldögéltek. És sok elefánttal is találkoztunk, akiknek hátán turisták üldögéltek. A thaiföldi elefánt-tartással ellentétben itt nem éles szerszámmal irányítják a fánikat, és nem vasláncokkal rögzítik a széket a hátán, hanem vezényszavakkal irányítanak, és elegáns vörös pokrócon kötéllel van rögzítve a bambusz ülés. Így is lehet.

Szentély, hatalmas ülő Buddhával

Imádkozó szerzetesek

Elefánt vs gépkocsi

Kultúrált elefánt-tartás

Niki, Csenge és Andi egy apró facsemetével

Baphuon egyik tava, és előtemploma
A főúttól hosszú, lábakon álló út vezet a főtemplomig, közben két előtemplomon is átvezet az út. Az út két oldalán zöld vízű medencék vannak, a hangulatot sajnos a fotókkal nem igazán lehet átadni. A templom mellett mindenhol építő kövek hevernek, így a restauálóknak még sok dolga lesz a jövőben is.

Baphuon piramisa

A talapzat is kidolgozott

Itt voltak anno a reliefek, de mára a legtöbb eltűnt

Az előtemplom

Egy megmaradt dombormű

Fotóóó!

Fent az egyik fedett folyosó oldalnézetben

A 200m hosszú lábakon álló híd
 A XI. századból való Bauphon piramisa meglehetősen magas (50m), és nagy (120x100m). Sok meredek lépcsőn lehet megmászni, közben hosszú fedett kőfolyosókon át vezet az út. A folyósok nagyon szellősek, és világosak, bravúrosan használták a korabeli khmerek a helyi laterit (A magmás kőzetek (gránit, bazalt stb.) rozsdásvörös vagy téglavörös színű, trópusi vidékeken képződő mállásterméke) nevű anyagot az építésre.

A piramis, a meredek lépcsőkkel

Pálma, és a még vissza nem rakott számozott kövek

Fedett kőfolyosó

Cambodia

Pihenő

Az egyik torony belülről

Kilátás nyugat felé a legfelső szintről

Oszlopcsonkok

Bejárati templomok felülről

Előtemplom

Egy lépcső közelről

900 éves épületek

Belső templom

Régen itt is fedett folyosó volt

Vörös laterit kőtömbök

Lépcső oldalfala finom domborművekkel

A piramis csúcsa vörös laterit kövekből van
 Sok szinttel feljebb, a 30m magasan lévő felső teraszról csodálatos kilátás tárul elénk a templomba vezető hosszú útra, az esőerdőre, illetve a nem messze lévő Bajon főtemplomra. A piramis fentről még nagyobbnak látszik. Mögötte, nyugat felé furcsa kőrakást találunk. Mikor leérünk a túloldalon - vesszük észre, hogy ez egy hatalmas fekvő Buddha szobor. Most alig kivehető, de régen biztos sokkal látványosabb volt. Méretei lenyűgözőek, 70m hosszú és 9m magas a laterit kövekből álló szobor.

Nyugat felé a hatalmas fekvő Buddha

Stílusos turista

2011-ben restaurálták a templomot, minden kő számozva van

Kilátás keletre a csúcsról

A tavak

Kelet felé

A 70m hosszú fekvő Buddha

9m magas a feje

Buddha darabok

Andi és Buddha

A befejezettlen Buddha fej

Neszarjá ide! - Do Not Shit Here :)
Baphuon - Angkor Thom piramistemploma

A templom, amelyet a hindu Siva istennek szenteltek, a 11. században épültII. Udajaditjavarman király (10501066) uralkodása alatt, a kor khmer építészetének jellegzetes stílusában. A királyi várost jelképes világegyetemnek tekintették, amely egy központi, gúla alakú templom – „templomhegy” – köré épült. A Baphuon templom 425×125 méteres, magasított talapzaton álló egy-szentélyes hindu templom. A szentély falai kelet-nyugati irányban 120 méter, észak-déli irányban 100 méter és a központi torony nélklül 34 méter magasak voltak. A torony önmagában további 50 méter magas volt. Külön érdekessége a kb. 200 méteres bevezető út, amelyet három kör alakú oszlopsor tart, hidat képezve a fő szentély és a templom bejárata között. A Baphuon másik különlegessége a számos kisméretű négyzetbe faragott relief, melyeket a templom falára a mai csempézéshez hasonló technológiával raktak föl. Sajnos, e gyönyörű alkotások nagy része rossz állapotban van. Az 1296 és1297 között Angkorban tartózkodó kínai nagykövet Zhou Daguan írásos feljegyzéseiben, ámulatba ejtő bronz torony-ként említi.




Nagyobb térképre váltás


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése